گزیده‌ای از پیام‌های همبستگی به مناسبت روز جهانی زن


لوسیندا مارشال Lucinda Marshall ـ بنیانگذار شبکه صلح فیمنسیت،

به نمایندگی از «شبکه صلح فیمنسیت»، به مناسبت ٨ مارچ، درودها، همبستگی و حمایت خویش را از جانب تمام زنان برای خواهرانم در افغانستان تقدیم می‌نمایم. جرئت و نیروی شما برای همه‌ی ما الهام‌بخش است.

لطف نموده معلومات و تصاویر محفل‌ تان را برایم بفرستید تا در صفحه انترنتی خویش در بخش روز جهانی زنان، به نمایش بگذاریم.

◘ ◘ ◘

جان پلجر John Pilgerـ روزنامه نویس و مستندساز،

من به زنان فوق‌العاده‌ی «راوا» به خاطر حمایت دلیرانه و حیاتی ایشان از زنان افغانستان، تبریک می‌گویم. برای ما فعالان دادخواهی نه تنها «راوا» بلکه مسئله افغانستان و بخصوص زنان افغانستان یک الهام است و در زندگی ما جا باز کرده اند. شاید بپرسید چرا؟ دلیلش این است که وقتی در افغانستان ـ کشوری معروض فقر، جنگسالاران و تاخت و تاز خارجی‌ها‌ـ عدالت اجتماعی تامین گردد پیشرفت واقعی بشری انجام خواهد گرفت. زنان افغانستان باید بدانند که دوستان زیادی در کشورهای دیگر دارند که از مبارزه شان پشتیبانی می‌کنند. من به شما درود می‌فرستم و همبستگی خویش را اعلام می‌دارم.

◘ ◘ ◘

مینا نانجی Meena Nanji ـ مستندساز و کارگردان «نگاهی از بالای شن‌ها»،

به مناسبت روز جهانی زنان، حمایت عمیق خویش را از زنان «راوا» بیان می‌کنم، زنانی که به طور خستگی‌ناپذیر نه تنها برای حقوق زنان بلکه برای حقوق بشر تمام افغان‌ها کار کرده‌اند. من همیشه از کار، تعهد و افکار خلاق شان در پیشرفت آنانی که در پیرامون شان استند، مبهوت شده و الهام می‌گیرم.

جای تاسف است که جامعه جهانی به عهد خویش ـ کمک به مردم افغانستان و بخصوص زنان ـ وفادار نماندند. در عوض به دنبال سیاست‌های کوتاه مدت خویش رفتند و برای اعمار مجدد ادارات و زیربنای کشور کمک نکردند ولی در افزایش فساد دولتی و پر کردن جیب‌های جنگسالاران سهم گرفتند. «راوا» از جمله‌ی معدود گروه‌هایی است که برای تغییر واقعی و مثبت عهد بسته است. تشکر «راوا» و در حال و آینده موفق باشید!

◘ ◘ ◘

تیری مون Terry Moonـ برای آزادی زنان ـ کمیته «نیوز ایند لیترز»،

به مناسب روز جهانی زنان ـ روزی که در تاریخ انقلابی زنان حک شده ـ ما حمایت خویش را از مبارزه‌ی شما جهت آزادی و روابط نوین بشری که در افغانستان و پاکستان برپا کرده اید، می‌رسانیم. قسمی که زنان برای زنده ماندن و بشریت از کانگو تا به کنیا و فلسطین و کلمبیا می‌جنگند، ما این را می‌دانیم که زنانی مانند شما که زندگی خویش را وقف تغییر جهان کرده اند، شماهایی که نه تنها برای ما امید می‌بخشید بلکه این را ثابت می‌سازید که جهان آزاد دیگری امکان‌پذیر است. ما زنان مارکسیست ـ هومونیست (انسان‌گرا) در شکم اژدها یعنی ایالات متحده می‌جنگیم و این را درک می‌کنیم که نبرد ما برای آزادی و برضد جامعه نژادپرست، جنسیت‌ستیز، همجنس‌گرا ستیز سرمایه‌داری، یکی از راه‌های موثر کمک به خواهران افغان مان می‌باشد. «رایا دنیفسکایا»،‌ بنیانگذار مارکسیزم‌ـ‌ هومونیست و سازمان ما، کمیته‌های «نیوز ایند لیترز»، مطرح کرد که هیچگاهی کافی نیست که فقط مخالفت خویش را با چیزی ارایه کنید، به همین لحاظ شعار ما در این روز جهانی زنان و به حمایت شما این است: در مقابل وحشت جنگ، ما جامعه‌‌ی نوینی را قرار می‌دهیم. ما همیشه فکر کرده ایم که نام شما یعنی «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» به جهانیان اعلان می‌کند که یگانه راه آزادی افغانستان یک انقلاب است. انقلابی آنقدر عمیق و کامل تا تمام اقشار جامعه روابط نوینی را تجربه کنند. مبارزه ادامه دارد.

◘ ◘ ◘

ایو اینسلر Eve Ensler ـ بنیانگذار «وی ـ دی» فعال فیمنست و نمایش‌نامه نویس،

جهان و بخصوص امریکا تغییر قیافه داده و نشان می‌دهد که زنان افغانستان آزاد شده اند، در حالی که ما می‌دانیم ٨۰ فیصد کشور توسط جنگسالاران و طالبان اداره می‌شود. سازمان «وی ـ ‌دی» در پهلوی همه‌ی زنانی که دلاورانه برای آزادی واقعی و رستن واقعی از خشونت و ستم می‌رزمند، می‌ایستد. ما با شما بوده‌ایم و تا به آخر مبارزه با شما خواهیم بود.

◘ ◘ ◘

نوام چامسکی Noam Chomsky ـ زبان شناس، فیلسوف، فعال سیاسی، نویسنده و سخنران،

در اولین سالگرد حملات دهشت‌افکنانه ۱۱ سپتمبر ۲۰۰۱، «راوا» همبستگی شورانگیز جهانی برضد «میکروب بنیادگرایی» نظیر القاعده، طالبان، «ائتلاف شمال» و از هر قماش دیگر آن را فراخواند. «راوا» ندای «افغانستان آزاد، دموکراتیک و شکوفا» و «پیروزی در مبارزه قاطع زنان برای دموکراسی و برضد بنیادگرایی» را سر داد. پیروزی در مبارزه قاطع در افغانستان و دیگر نقاط پر آشوب جهان هنوز یک رویا است. زنان که همانند گذشته اکثرا اولین قربانیان این میکروب اند. ولی با این هم جایگاه خویش را در مبارزه برای آزادی و عدالت در می‌یابند.

امید و اعتماد دارم که حرکت دلیرانه‌ی امروزی شما ثابت خواهد کرد که قدم بزرگی به پیش در راه انجام این وظیفه جدی و ضروری است.

◘ ◘ ◘

الیشیا Alicia ـ امریکا،

چیزهای زیادی برای گفتن است که کلمات در بیان آن‌ها قاصر اند. ولی لطفاً به یاد داشته باشید که در سرتاسر جهان زنان و مردان زیادی اند که از مبارزه شما آگاهند و به آن ارج می‌گذارند. این شامل مردمان زیادی از سرزمین من امریکا می‌شود‌، اگرچه تصامیم سیاست‌های خارجی و اعمال نظامی کشور ما زیان بیشتری نسبت به فایده به افغانستان داشته است.

ما در همبستگی برای صلح و امنیت، صحت و تعلیم و تربیه، زنده ماندن و آینده روشن در پهلوی شما می‌ایستیم. و حداکثر کوشش را می‌کنیم که همبستگی خویش را در عمل پیاده کنیم تا مصدر کمک واقعی‌ای به شما شده باشیم.

ما خواهان نیرو و صلح برای شما هستیم و محبت خود را برای شما، خانواده‌هایتان و دوستان تان می‌فرستیم.

◘ ◘ ◘

میشل چاسودفسکی Michel Chossudovsky ـ رییس مرکز تحقیقات پیرامون جهانی کردن (سی.ار.ایم)،

به مناسبت روز جهانی زنان، همبستگی خویش را در مبارزه‌ی زنان افغانستان برضد تجاوز عساکر خارجی به سرزمین شان، بیان می‌کنم.

ایالات متحده و متحدینش ادعا می‌کنند که برای حقوق زنان متعهد هستند و جنگ شان «جنگ عادلانه» است. آنان از حقوق زنان به حیث دستاویزی جهت به راه انداختن جنگ استفاده می‌کنند. مطبوعات غربی این دستاویز را به کار گرفته و ارایه معلومات دروغ را وظیفه خود دانستند.

ایالات متحده و متحدینش جرایم جنگی زیادی را علیه مردم افغان مرتکب شده اند. زنان افغان قربانیان جنگ تمویل شده‌ی امریکا در کشور خودشان اند.

در روز جهانی زنان، ما خواهان برگشت نیروهای خارجی از افغانستان هستیم.

◘ ◘ ◘

باربرا جیمز Barbara James ـ آسترالیا،

در این روز جهانی زنان، ساوا ـ آسترالیا پیام همبستگی صمیمانه و حمایت خویش را برایتان می‌فرستد. «راوا» برای سی سال مشعل امید و یاری برای زنان زجرکشیده افغانستان بوده است. «راوا» سنگر مقاومت برضد بنیادگرایان است. مبارزه شما برای دولت سیکولر، دولتی که حقوق بشر برای همه و حقوق مساویانه زنان را مراعات می‌کند، زنان افغانستان و جهانیان را مصمم می‌سازد تا به نبرد خویش برای عدالت و آینده بهتر ادامه دهند.

ساوا ـ آسترالیا، پشتیبانی آسترالیا و دول غربی از دولت جنایتکاران و افراطیون مذهبی را محکوم کرده و از مبارزه «راوا» برای به محاکمه کشاندن این جنایتکاران حمایت می‌کند.

◘ ◘ ◘

اونی ولسن Onnie Wilson ـ آسترالیا،

ما در هنگام تجلیل از این روز جهانی زنان در مورد شما فکر می‌کنیم و پیام همبستگی و محبت خویش را برایتان می‌فرستیم.

اگرچه شما فرسنگ‌‌ها دور هستید، ولی هرگز مبارزه خواهران افغان خویش را برای حقوق بشر فراموش نمی‌کنیم و در این روز برای شما آرزوی موفقیت می‌کنیم و به تعهد خود جهت حمایت از شما و کار شجاعانه‌ی تان ادامه خواهیم داد.

◘ ◘ ◘

دوستان «راوا» در جاپان،

حالا وقتش است تا صدای خویش را یکجا بلند کنیم!

هنوز هم زنان در هرجا مانند کوچه، خانه و کار در معرض خشونت قرار دارند. حالا این خشونت‌ها نه تنها در افغانستان به وقوع می‌پیوندند بلکه در جاپان نیز صورت می‌گیرد که در سرتاسر جهان به حیث کشوری که در آن دموکراسی حاکم است و رفاه عامه در آن تضمین شده است، شناخته می‌شود. بنابر این زنان در سرتاسر جهان ناگزیر از زندگی با دشواری‌های گوناگون اند.

از دلایلی چند که موجب وقوع خشونت می‌شود نام می‌بریم: تقسیم نابرابر جهانی ثروت و سرمایه، اداره جاپان در زیر چتر نظامی‌گری ابر قدرت و شرایط جهت زنانه کردن فقر.

در جاپانی که ما زندگی می‌کنیم، از ۶۳ سال بدینسو زمانی که جنگ خاتمه یافت، زنان در ترس عظیمی حاکی از خشونتی مستولی بر آنان به خاطر حضور نیروهای امریکا به سر می‌برند. اگرچه زنان مبارز هر چند گاهی صدای خود را بلند کرده اند ولی قدرت دولتی به آن گوش نداده است.

در ۱۹۹۵، سالی که «کنفرانس جهانی درباره زنان» در بیجینگ بر موج روشنگری راجع به «حقوق بشری زنان» برگزار گردید، حادثه بزرگی را در پی داشت. جزیره «اوکیناوا» در جنوب جاپان همیشه تحت فشار و ستم دولت مرکزی کشور قرار داشته است. نیروهای امریکایی نیز در این جزیره مستقر اند و دختری توسط یک عضو ارتش امریکا مورد تجاوز قرار گرفت. طبیعتاً تظاهرات اعتراضی به شکل گسترده‌ای تمام جاپان را فرا گرفت. بهرحال، هردو دولت هیچگاهی اقدام موثری را انجام ندادند و از این رو تجاوزات جنسی و خشونت توسط نیروهای امریکایی متوقف نگردیده و بخصوص در حومه‌ی پایگاه‌های نظامی امریکا در «اوکیناوا» ادامه دارد.

در فبروری، دختر دیگری در جزیره «اوکیناوا» مورد تجاوز جنسی یک عسکر امریکایی قرار گرفت. این واقعه حقیقتی را آشکار ساخت که ایالات متحده که خود را ابر قدرت جهانی می‌شناسد و جاپان که نوکر آن است اهمیت ناچیزی به خشونت جنسی علیه زنان قایل اند. والی «اوکیناوا» چنین دلیل آورد: «کدامش مهم است، معاهده امنیتی ما یا تجاوز به یک دختر؟» علاوه بر این، در ۲٨ فبروری، جنرال‌قونسل امریکا به طور دوامدار قهوه می‌نوشید وقتی معترضان در انتظار ملاقات با او بودند و در اخیر هم ملاقات را رد کرد. شرم بر والی «اوکیناوا» و جنرال قونسل امریکایی!

ولی زنان دیگر نمی‌خواهند قربانی باشند. در مقابل تعصبات مردان صاحب قدرت، زنان باید با استفاده از همبستگی جهانی شان احساسات عامه، قوانین و سیاست‌ها را تغییر دهند. بیایید صدای خویش را بلند کنیم: در هر گوشه جهان «خشونت برای همیشه بس است!» در افغانستان، جاپان، عراق، فلسطین، تایلند، برما، چین و ارجنتاین صداهای خویش را یکی سازیم تا به نیروی مقتدری تبدیل شویم.

برای دوستان «راوا» باید بگوییم که سهم ما جاپانی‌ها در فعالیت‌های شما جهت احقاق حقوق بشر بدین معنی است که ما در کشور خود نیز علیه نقض حقوق بشر و خشونت مبارزه می‌کنیم. ما همواره به فرستادن پیام‌های خویش جهت مبارزه برعلیه نقض حقوق بشر در جاپان و جهان ادامه خواهیم داد.

◘ ◘ ◘

حامیان «راوا» در سنتا باربرا ـ امریکا،

خواهران گرامی «راوا»،

شما هیچگاهی برای یک روز یا یک دقیقه هم فراموش مان نمی‌شوید! شما را در مبارزه‌ی تان برای آزادی و حقوق تان حمایت می‌کنیم، به اعضای تازه از شما حرف می‌زنیم و آنان از مصایبی که بر شما می‌گذرد غمگین می‌شوند. از روحیه‌‌ی شما متاثر شده ایم و این باب بزرگی از دوستی و شفقت را با شما باز کرده است. برخیزید! و دوباره برخیزید!

حقیقت همیشه پیروز می‌گردد!

محبت، آغوش باز و دعا‌های ما را بپذیرید.

◘ ◘ ◘

آخرین مطالب