گزارش‌هایی از وحشت‌، شناعت و فضاحت بنیادگرایان‌ در ولایت هرات‌

از ولایت هرات‌‌


عباس رضایی‌

افتضاح امتحان كانكور پوهنتون هرات‌‌

به اصطلاح امتحان كانكور پوهنتون هرات به اشتراك ۳۲۰ شركت كننده مرد به تاریخ ۲۸ حوت ۷۵ در داخل سالن پوهنځی اقتصاد با افتضاح برگزار گردید. چون استادان خود شان نقل می‌دادند، از یادداشتهای كوتاه استفاده می‌كردند. رشوه‌های كلان جهت انتخاب و رفتن به پوهنځی دست به دست می‌گردید كه ریاست این رشوه گیری را شیر محمد استانكزی شهید و رئیس پوهنتون هرات در اختیار داشتند.


هر كس به نوروز شادباش بگوید كافر است‌

شام ۲۹ حوت ۷۵ مولوی عبدالقیوم مسئول محكمه نظامی قل‌اردوی هرات از طریق رادیو شریعت هرات بیان داشت كه اگر در شب و روز نوروز یا در روز مهرجان (مهرگان‌) لباس نو بپوشید و یا غذای بخصوص بخورید و به این روز عظمت قایل شوید یا پروگرام غیر عادی مثل میله و سبزه لگد كردن وغیره داشته باشید كافر می‌گردید.

و در روز جمعه اول حمل ۷۶ پس از خطبه نماز جمعه در مسجد جامع شهر، طالبی با صدای بلند اعلام داشت كه اگر كسی به پارك انقلاب و تخت صفر یا شیدایی كه محل برگزاری میله‌های عنعنوی است‌، رفت خونش به گردن خودش خواهد بود.

برادران خاین جهادی شان‌، ناسیونالیزم و دموكراسی را كفر خواندند و اكنون طالبان پیشتر رفته حتی تجلیل نوروز را كفر اعلان می‌دارند.


دروازه‌های ضد شورش‌

۱۶ حوت ۱۳۷۵ كه پر رعد و بارانی بود حوالی ۱۱ بجه شب از بلندیهای باره گاورج در جنوب غرب فلكه درب‌خوش با راكت پوسته‌ی مكتب خواجه طاقی طالبان را زیر آتش می‌گیرند كه از پوسته نیز آتشباری متقابل شدید صورت می‌گیرد. فردای آن طلبه‌ها باشندگان مرد آن محدوده و سرایدار ماركیت نوساز آنجا را برده آنقدر لت وكوب می‌كنند كه یكتن حواس خود را از دست داده و سه چهار نفر دیگر تا اوایل سال نو صحتیاب نشده اند.

همین طور پیشامدهای مشابه دیگری نیز صورت گرفت و به خاطر جلوگیری از آن شاروالی وكیلان محل را هدایت داد تا به زودی در كوچه‌ها دروازه‌های مستحكم بنشانند.


ستم و تحقیر فاشیستی زیر نام دین‌

طبق اطلاعیه ۹ حمل ۱۳۷۶ اداره امربالمعروف ونهی عن‌المنكر هرات سر از امروز تمام ماموران دولت‌، داكتران‌، نرسان‌، محصلان‌، متعلمان و استادان پوهنتون هیچكدام حق ندارند به شیوه انگلیسها موهای خود را كم كنند. بلكه اكیداً هدایت داده میشود كه همه موهای خود را

تراشیده و یا بسیار كم كنند و عمامه بسر نمایند. كوتاه كردن ریش عین‌جزای ریش تراشیده را دارد.

سر معلم نثار احمد خرم پسر جمعه دكاندار ساكن عسكرآباد مركز فراه را طالبان عصر ۱۴ حوت ۱۳۷۵ در مسجد در حضور همسایه‌ها كفپایی‌می‌زنند زیرا آن روز نماز عصر را در جماعت و در مسجد اقامه نكرده بود.

صوفی حبیب‌اله خرمزایی و نعیم میرغفور خرمزایی ساكن ریگی مركز فراه به دلیل خواندن نماز در منزل خویش توسط طالبان مجازات گردیدند.


هرات رهیده از چنگ خاینان جهادی گرفتار در چنگال طالبی‌

به تاریخ اول حمل ۷۶ كتله‌های بزرگ طالب مسلح پاكستانی از سمت مشرقی‌یا جنوبی واردهرات گردیدندتا روانه مرغاب و میمنه‌گردندو ورود ۵۰۰ طالب دیگر رابه تاریخ ۲حمل ۷۶ رادیوهرات تأیید كرد.

طالبان حین زدن زنان از دستكش سفید استفاده می‌كنند تا گنهكار نشوند.

به اساس خبر رادیو هرات عاید گمرك دلو ۷۵ هرات ۲۲ ملیارد افغانی بود و در حوت ۷۵ به ۵۰ ملیارد افغانی كه نسبت به حوت ۷۴ بیش از ۳۴ میلیارد تزاید داشته است‌.

عصر ۱۳ حمل ۷۶ از طریق رادیوی شریعت هرات مولوی صاحب قل اردو گفت‌: «كسیكه یك موی ریش خود را بكند یا ریش خود را بتراشد و بروت خود را نگهدارد مشابه به یهود، نصارا و مجوس بوده و از رحمت خدا محروم است‌. چون داشتن بروت و تراشیدن ریش در قانون اسلام‌منع است‌.كامل‌كردن ریش فرض‌، اهانت و استهزاء ریش كفر است‌.»

به تاریخ ۱۳ حمل ۷۶ از تمام كسانیكه مندیل و لنگی نداشتند یك واحد خون گرفتند.

به تاریخ ۱۶ حوت ۷۵ در جنوب بازار مسگرها در شرق كوچه زال‌خان شهر هرات دو دكان كه ظرف مختلفه نكلی و روینی داشته دزدیده شده است‌.

در اواخر حوت ۷۵ اجناس قیمتی دو دكان تلا فروشی واقع بازار ملك روبروی عزیزی ماركیت را برده اند ولی مغازه داران مزبور كه دو برادر اند به دلایل نامعلومی می‌گویند دزدان چیزی را نبرده اند، حال آنان زیر فشار اند كه چرا آنشب در مغازه شما چیزی نبوده است‌! (در خور ذكر است كه هیچ مغازه تلا فروشی شب هنگام در ویترین و داخل مغازه خود ظاهراً چیزی معلومدار باقی نمی‌گذارد.)

به تاریخ ۱۷ حمل ۷۶ شب هنگام چند نفر پشتون به ماركیت كریم‌یار كه عمده فروشی دوا است واقع جاده لیسه مهری مقابل خراسان ماركیت هرات آمده وتا چهار صبح بـا شكستن قفلهای دروازه مـغازه‌هـا شده هر آنچه را كه لازم دیده با خود می‌برند. درین تاراج هست و بود منزل دوم همه ربوده می‌شود منزل همكف یگان دكان از یغما معاف و منزل زیرین چند دكان چپاول می‌گردد. جمعاً ۳۱ دكان ربوده شده كه ۲۵ دكان از منزل دوم و ۶ دكان از منزل پایین‌. از این دكانها حدود ۳ تا چهار لك افغانی پول نقد برده شده است‌.

ساعت یازده شب ۴ حمل ۱۳۷۶ سیزده طیاره جنبش سمت شمال سه بار میدان هوایی هرات را بمباران كردند.


س‌. ن‌.

ارمغان «عدل اسلامی‌»

طالبان در اوایل حمل ۷۶ در هرات شخصی را بنام عبدالوهاب كه حدود ۶۰ سال دارد به جرم دزدی یك كیسه برنج از دكانی گرفتار و بعد از محاكمه‌ی نوع طالبی حكمی مبنی بر قطع دست و پای وی را صادر نمودند. شخص مذكور به طالبان می‌گوید كه درین دزدی من تنها نبوده ام بلكه شش نفر دیگر نیز با من شریك می‌باشند. طالبان خواهان معرفی شش نفر دیگر میشوند.

عبدالوهاب آنان را به خانه ای رهنمایی می‌نماید كه چند طفل و یك زن‌در حالت نیمه اغماء به سر میبرند. درین اثنا یكی از اطفال سربلند كرده و می‌پرسد: «بابا، آیا چیزی برای خوردن پیدا كرده ای‌؟» شخص موصوف به طالبان می‌گوید: «این‌ها شركای جرم من اند كه ارمغان بیكاری‌، فقر و در بدری ناشی از حكومت عدل اسلامی شما است‌.» طالبان از دیدن این وضع خجالت زده شده و خانه را ترك می‌نمایند.


آنژلیكا

بی‌مغزی یا بیشرافتی‌؟

به تاریخ ۱۳ حمل ۷۶ در شهر نو ولایت هرات جاده شمالی مسجد جامع تصادفاً زن و مرد رهگذری كه دارای هیچ قرابتی نبودند با هم همراه شدند. طلبه‌ی‌كرام (امر به پسر و نهی از دختر) مرد رهگذر را كه چرا زنت حجاب اسلامی را مراعات نكرده مورد لت و كوب قرار میدهند. مرد بخت‌برگشته كه جرمش را نمی‌داند از آنان می‌پرسد كه آخر چرا مرا لت و كوب می‌كنید. طالب بچه شلاق بدست با رزالت زبانی خاصی می‌گوید: «همان ماده سگ كه در پیش رویت روان بود زنت نیست‌؟» مرد بیچاره جواب می‌دهد: «ملا صاحب من زن ندارم‌.» لیكن طالب بچه وقیحتر و فرعون مزاجتر از آن بود كه عذرخواهی كند.

آخرین مطالب