گزارشی از سفر نماینده «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» به اروپا

آکنفرانس بین‌المللی زنان در فرانکفورت آلمان کنفرانس بین‌المللی زنان در فرانکفورت آلمان

از تاریخ ۲۰ الی ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۸ سامعه ولید یکی از اعضای «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» (راوا) در کنفرانس بین‌المللی که به همت «مرکز بلدوچی» (Centro Balducci) در شهر اودینه(Udine) ایتالیا برگزار گردیده بود، شرکت ورزید. در این کنفرانس که با شعار «صلح، مهاجرت و محیط ‌زیست» راه‌اندازی شده بود فعالان حقوق زن و حقوق بشر از کشورهای سوریه، مکسیکو، افغانستان و امریکا حضور داشتند که هر یک در سخنرانی‌ها شان به موشکافی نقش مخرب امپریالیزم‌‌ امریکا و دیگر قدرت‌های بزرگ دنیا در صلح جهانی و نابودی محیط زیست کشورهای توسعه‌نیافته در ازای هرچه فربه‌تر شدن کشورهای امپریالیستی، از زوایای مختلف پرداختند.

عضو «راوا» در بخشی از سخنان خود در این کنفرانس گفت: «امپریالیزم امریکا بعد از ۲۰۰۹ تحت فشار اعتراضات وسیع مردم صلحدوست امریکا و دیگر نقاط جهان، علیه تجاوز نظامی و جنگ جنایتکارانه این کشور در افغانستان، و در کنار آن بخاطر فرار موقتی از بحران‌های اقتصادی که مصارف جنگ افغانستان به بار آن‌ها می‌افزود و ممکن بود به مرگ حتمی‌ این قدرت جهانخوار منجر گردد، در افغانستان مسئله صلح را پیش کشید. ایدیولوگ‌‌های امریکایی در رسانه‌‌ها استدلال نمودند که راه حل بحران افغانستان در صلح و گفتگوست نه در جنگ. سپس دولت دست‌نشانده کابل یکجا با باداران امریکایی شان به تروریستان طالبی و گلبدین آدمکش ندا سردادند که به پروسه صلح بپیودند.... در "شورای صلح افغانستان" که مملو از جنایتکاران جهادی و طالبی است، یک عده از زنان سرکاری هم حضور دارند. این گروه زنان فقط عملی‌کنندگان پروژه‌های تجاوزکارانه امریکا در افغانستان اند و هیچگاهی از درد و رنج توانفرسای زنان افغانستان زیر قیمومیت رژیم دست‌نشانده امریکا و مزدوران طالبی و داعشی‌اش چیزی به زبان نمی‌رانند و در نهایت کار "شورا ی صلح افغانستان" موفق شد تا گلبدین جانی را که قاتل هزاران انسان بی‌گناه کشور ماست و کابل زیبا را با راکت‌پراکنی به شهر ارواح بدل کرده بود، به کابل آورده و در قدرت شریک سازند.

امپریالیزم امریکا در ۱۷ سال گذشته با حضور هزاران عسکرش که مسلح به پیشرفته‌ترین سلاح استند؛ با براه‌اندازی صدها عملیات نظامی و بمباران با طیاره بدون سرنشین؛ با ایجاد ۹ پایگاه نظامی و ده‌‌ها مرکز جاسوسی در سرتاسر افغانستان؛ با هزینه‌ کردن میلیون‌ها دالر، همیشه پیام جنگ و غارت برای کشور و مردم ما داشته تا پیام صلح.

"راوا" معتقد است که در یک کشور اشغال‌شده و زیر نفوذ امپریالیزم برقراری صلح حرف پوچ پیش نیست. امریکا فقط می‌خواهد تمامی جنایتکاران و مزدوران جهادی، طالبی، داعشی و تکنوکرات خود را دور یک دولت دست‌نشانده جمع کند تا به اهداف جنایتکارانه و توسعه‌طلبانه خویش در افغانستان و منطقه دست یازد.... صلح واقعی فقط با مبارزه کلیه مردم افغانستان علیه اشغالگران و دست‌نشاندگان بدست خواهد آمد.»

در آخر برنامه آقای پییرلویجی رییس مرکز بلدوچی با اشاره به مبارزه چندین ساله «راوا» گفت: «کار و پیکار "راوا" برای همه ما سرمشق است، ما همیشه از اعضای "راوا" آموخته‌ایم. با مبارزه‌ی که این سازمان زنان در پیش دارد نه تنها در افغانستان بلکه در تمام دنیا می‌توان عدالت، انسانیت و صلح جهانی را پایدار نگهداشت.»

عکس و زندگینامه مینا در کنار سایر زنان مبارز و انقلابی در کنفرانس بین‌المللی زنان در فرانکفورت آلمان عکس و زندگینامه مینا در کنار سایر زنان مبارز و انقلابی در کنفرانس بین‌المللی زنان در فرانکفورت آلمان

در این سفر نماینده «راوا» از تاریخ ۲۸ الی ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۸ در کنفرانس سالانه «سازمان ایتالیایی هماهنگی حمایت از زنان افغان» (چیزدا) (Coordinamento Italiano Sostegno Donne Afghane-CISDA) ، نیز بعنوان سخنران شرکت جست. «چیزدا» سازمانیست که از هژده سال بدینسو در حمایت از سازمان‌ها و تشکلات دموکراتیک و سکیولار افغانستان فعالیت می‌کند. سامعه در این کنفرانس روی اهمیت کار و مبارزه احزاب و سازمان‌های انقلابی که در دورن افغانستان فعال اند صحبت نمود. نماینده «راوا» ضمن اظهار سپاس از «چیزدا» و سایر نهادها و شخصیت‌هایی که به مبارزه نیروهای پیشرو در داخل افغانستان یاری می‌رسانند گفت: «در شرایطی که امپریالیزم امریکا و جیره‌خوارانش در کشور ما تلاش دارند آزادیخواهان را به اشکال مختلف تحت فشار قرار داده و صدای شان را خفه سازند، تا جرقه‌های امید به آزادی و برابری در بین توده‌‌های دربند کمرنگ و نابود گردد،‌ حمایت و ابراز همبستگی شما به ما از اهمیت شایانی برخوردار می‌باشد.»

اعضای رهبری «چیزدا» در کنفرانس سالانه شان بر علاوه بررسی و جمعبندی از کار و فعالیت سال گذشته خود، روی چگونگی حمایت بیشتر و عملی‌تر از «راوا»‌ و سایر جنبش‌های انقلابی در جهان به بحث نشستند.

نماینده «راوا» در کنفرانس سالانه «سازمان ایتالیایی هماهنگی حمایت از زنان افغان» (چیزدا). نماینده «راوا» در کنفرانس سالانه «سازمان ایتالیایی هماهنگی حمایت از زنان افغان» (چیزدا).

همچنان سامعه ولید در ۶ و ۷ اکتوبر در اولین کنفرانس بین‌المللی زنان که با عنوان «انقلاب در حال وقوع» (Revolution in the Making) در شهر فرانکفورت آلمان برگزار گردیده بود،‌ اشتراک نمود. این کنفرانس توسط «شبکه زنان آینده‌ساز» ترتیب داده شده بود که در آن نمایندگان احزاب و سازمان انقلابی و دموکراتیک از سرتاسر جهان از جمله کوردستان، هند، فلیپین، مصر،‌ الجزایر، عراق، ارجنتاین، ترکیه، مکسیکو، سوریه، سودان، هندوراس، امریکا، انگلستان و... شرکت داشتند. در این کنفرانس بیشتر از هشت صد زن عمدتا از کشورهای اروپایی و دیگر نقاط جهان گردهم آمده بودند. در سالون کنفرانس که با عکس‌‌ها و زندگینامه‌های زنان مبارز و انقلابی دنیا مزین بود، تصویر و زندگینامه مینا رهبر «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» را نیز به چشم‌ می‌خورد.

سخنرانان کنفرانس به نمایندگی از احزاب و جنبش‌های آزایخواه، نقش زنان را در رهایی‌ از نابرابری اجتماعی و جنسیتی اساسی و حیاتی خوانده و روی همبستگی زنان سرتاسر جهان تاکید ورزیدند. نماینده «راوا» با سخنرانی در یکی از ورکشاپ‌های این کنفرانس به پرسش‌های اشتراک‌کنندگان نیز پاسخ گفت. سامعه ولید از مبارزه و جانفشانی زنان کرد در برابر خون‌آشامان داعشی یادآور شد و آن را مظهر رشادت و ایستادگی زنان خواند. سامعه اضافه کرد: «مبارزه زنان کوردستان، ترکیه، مکسیکو، ایران، هند و دیگر کشورها همیشه مایه الهام برای ما بوده است. مینا بنیانگذار "راوا" در اختناقی‌ترین شرایط جنبش زنان افغان را در مبارزه علیه تجاوزکاران روسی‌ و بنیادگرایان،‌ رهبری کرد و خود در راه آرمان‌های والایش جان داد.... جنبش زنان افغان فقط در صورت می‌تواند به ترقی و تعالی برسد و امیدی برای رهایی زنان گردد که از معبر پیکار ضد اشغالگران امریکایی و ضد بنیادگرایی بگذرد.»

نماینده «راوا» در کنفرانس سالانه «سازمان ایتالیایی هماهنگی حمایت از زنان افغان» (چیزدا).

نماینده «راوا» طی این سفر در هفته آخر اکتوبر در همایش یک هفته‌‌ای که در شهر لیچی (Lecce) در جنوب ایتالیا براه انداخته شده بود اشتراک کرد. انجمن «بیایید ارزش‌ها را گسترش دهیم» (Diffondiamo Idee Di Valore) برگزارکننده این برنامه بود، نمایشگاهی از عکس‌های خانم کارلا دادسی یکی از اعضای چیزدا را نیز ترتیب نمود که وی طی سفرهایش در سال‌های گذشته از افغانستان گرفته بود. سامعه در یکی از میزگردهایی که در تالار عمومی تیاتر شهر لیچی در شام ۲۶ اکتوبر در مورد «جنگ افغانستان و زندگی زنان» ترتیب داده شده بود صحبت نمود و دروغ‌های شاخدار رسانه‌های غربی و رژیم کابل در مورد دستآوردها برای زنان افغان را فاش نمود. در ضمن عضو «راوا» در راهپیمایی که در حمایت از مهاجران و علیه برنامه‌های فاشیستی دولت‌های اروپایی براه انداخته شده بود، سخنرانی کرد.

نماینده «راوا» در کنفرانس سالانه «سازمان ایتالیایی هماهنگی حمایت از زنان افغان» (چیزدا). گوشه‌یی از نمایشگاه عکس‌‌های افغانستان در لیچی Lecce ایتالیا.

در کنار این برنامه‌ها نماینده «راوا» در مدت حضور خود در اروپا با چند رسانه اروپایی مصاحبه انجام داده و در برنامه‌های که از سوی شهرداری‌ها و نهادهای مختلف در ایتالیا برای مردم جهت آگاهی آنان از وضعیت افغانستان و زنان آن ترتیب داده شده بود، سخنرانی کرد.

میزگرد نماینده «راوا» در تالار تیاتر شهر لیچی ایتالیا.

شرکت نماینده «راوا» در راهپیمایی به طرفداری از مهاجرین در شهر لیچی ایتالیا.
آخرین مطالب