تیم صحی «راوا» در مناطق زلزله‌زده پکتیکا

به تاریخ اول سرطان ۱۴۰۱، نیمه‌های شب تکان‌های پیهم زلزله ۵.۹ ریشتری، روستاهایی در ولسوالی‌های ارگون و برمل ولایت پکتیکا و ولسوالی سپیره خوست را ویران نموده و هستی باشندگان محروم و تنگدست این مناطق را به تباهی کشانید. بر اساس آمار رسمی، حدود هزار تن جان باخته و بیش از ۱۵۰۰ تن دیگر زخم برداشتند.

«جمعیت انقلابی زنان افغانستان» (راوا) با آگاهی از این فاجعه انسانی فورا تیم سیار صحی‌اش را به منطقه اعزام نمود تا در حد توان به مداوای بخصوص زنان و دختران بپردازد. تیم صحی «راوا» در نظر گرفت تا در کنار مداوای بیماری‌های جسمی به ضربات روانی بازماندگان نیز رسیدگی کند.

Sakine Cansiz Award to RAWA

به تاریخ ٨ جنوری ٢٠٢٢ نهمین سالگرد شهادت سکینه جانسز و رفقایش فیدان دوغان و لیلا شایلمز که زندگی خود را در نتیجه یک سوءقصد تروریستی در پاریس از دست دادند، با حضور بیش از ١٠٠ تن در شهر سلیمانیه، جنوب کردستان (عراق شمالی) برگزار گردید. طی این مراسم، جایزه امسال سکینه جانسز به «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» (راوا) اهدا گردید.

مراسم که توسط سازمان زنان آزاد کردستان (RJAK) و جامعه جنبش آزادی کردستان ترتیب یافته بود، به جهات مختلفی از شخصیت و مبارزه سه انقلابی جان‌باخته در ترور پاریس و سکینه جانسز بمثابه رهبر این گروه، اشاره گردید.

RAWA commemorates 35th anniversary of Meena under the medieval rule of the Taliban

«جمعیت انقلابی زنان افغانستان» به تاریخ پانزدهم دلو ۱۴۰۰ مصادف با چهارم فبروری ۲۰۲۲، گردهمایی‌ای را بمناسبت سی‌وپنجمین سالروز جان باختن مینا رهبر بنیانگذار «راوا» برگزار نمود. این محفل با شرکت عده‌ای از اعضا و هواداران ما از مناطق مختلف کشور، حاوی سخنرانی، شعر، سرودهای انقلابی و نیز قرائت گزیده‌ای از پیام‌های رسیده بود.

در آغاز گرداننده برنامه گفت:

«امروز یاد زن قهرمانی را گرامی می‌داریم که سی‌وپنج سال قبل سر در راه آرمان بزرگ‌اش نهاد. بدین وسیله از شرکت تک تک شما که در شرایط حاکمیت فاشیست‌های مذهبی طالب و در روزهای دشوار فقر و فلاکت و سرما به شکوه محفل ما افزودید، از صمیم قلب سپاسگزاریم.

یادبود از سی و چهارمین سالروز شهادت مینا

«جمعیت انقلابی زنان افغانستان» (راوا) طی گردهمایی‌ای در کابل از ۳۴مین سالروز شهادت مینا یادبود به عمل آورد. هرچند، به دلیل مشکلات امنیتی و شیوع ویروس کرونا نتوانستیم مانند سال قبل گردهمایی وسیعی برگزار نماییم، اما برنامه‌ای با شرکت جمعی از جوانان و شاگردان و هواداران «راوا» برگزار گردید.

در آغاز، با مرور زندگی وکارکردهای شهید مینا و تاکید بر ادامه راه پرخروش شهید مینا، گفته شد:

«امریکا با تکیه بر نوکران جهادی-طالبی و تکنوکراتش، افغانستان را در گرداب سهمناک فقر، بی‌کاری، مواد مخدر، انتحار، دهشت و فساد فرو برده و مخصوصا زنان بی‌پناه افغان وحشتناک‌تر از قبل زیر بار زجر و خشونت جان می‌کنند.

سخنرانی نمانیده «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» (راوا) در تظاهرات روز جهانی زن در برلین

به مناسبت روز جهانی زنان هشتم مارچ ۲۰۲۰، سازمان «ائتلاف بین‌المللی فمنیست‌ها» Alliance of Internationalist Feministتظاهرات وسیعی را در شهر برلین برگزار نمودند که در آن بیش از چهارهزار تن از نهادها و سازمان‌های مختلف زنان سرتاسر دنیا شرکت ورزیدند. شعار مرکزی این تظاهرات «این یک مهمانی نیست بلکه یک مبارزه است!» بود که عمدتا سیاست‌های جنگ‌افروزانه دولت‌های امپریالیستی جهان از جمله آلمان را مورد انتقاد قرار می‌داد.

تظاهرکنندگان عکس‌ مینا رهبر «راوا» را در کنار سایر زنان انقلابی دنیا حمل می‌کردند و شعارهایی به طرفداری از مبارزه‌ی زنان افغان می‌دادند. نمایندگان از جنبش‌های مختلف سیاسی کشورهای گوناگون در این راهپیمایی سخنرانی داشتند و فعال «راوا» هم به نمایندگی از زنان افغانستان در آن جا صحبت نمود. وی در بخشی از سخنانش گفت:

«زنان افغان سال‌هاست که زیر جور و ستم گروه‌های جنایتکار جهادی و طالبی پامال می‌شوند. حمله قدرت‌های امپریالیستی به افغانستان که زیر نام آزادسازی زنان افغان صورت گرفت هیچ دردی از صدها درد زنان کشور ما را درمان نکرده بلکه آنان را بیشتر از قبل در خطر خشونت، تجاوز، سنگسار، تیزاب‌پاشی وغیره اعمال حیوانی قرار داد....

زنان آگاه و پیشرو افغان مانند زنان در سایر نقاط جهان برای رهایی شان از چنگال بنیادگرایان و اشغالگران می‌رزمند، و بدون شک که مبارزه در افغانستان یک مهمانی نیست! شجاعت، پایداری و قربانی می‌خواهد و زنان چون مینا، ناهید، وجیهه، ملالی جویا، سیلی غفار، بلقیس روشن و ده‌ها تن دیگر همت این مبارزه را کرده‌اند و چراغ امید برای سایر زنان کشور اند.»

نماینده «راوا»‌ در بخشی از سخنان خود همبستگی زنان مبارز افغانستان را با جنبش‌های پیشرو زنان جهان اعلام کرد و رزم آنان را مایه‌الهام و دلگرمی زنان افغان خواند.

عکس مینا در کنار سایر زنان قهرمان جهان در تظاهرات برلینعکس مینا در کنار سایر زنان قهرمان جهان در تظاهرات برلین

Meena's 33rd martyrdom anniversary in Kabul

یکی از دستاوردها و افتخارات «راوا» به ویژه طی دو دهه اخیر اینست که با شخصیت‌ها، نهادها و سازمان‌های سکیولار و انقلابی در نقاط مختلف دنیا ارتباط قایم کرده و تلاش نموده تا خلاف روش معمول تبلیغاتی رسانه‌ها و نهادهای امپریالیستی در کنار بیان درد و رنج زنان افغان، مبارزه، پیکار و مقاومت آنان را برای رهایی از زنجیرهای ستم بنیادگرایی و استعمار انعکاس دهد.

بخصوص بعد از عام شدن انترنت و شبکه‌های اجتماعی ما موفق شدیم که در سطح جهانی مخصوصا در اروپا و امریکا گروه‌های هوادار خود را ایجاد نماییم. این گروه‌ها درچند سال گذشته در سخت‌ترین لحظات در کنار زنان افغان قرار داشته اند و به نحوی از انحا در بلند کردن فریاد آزادیخواهی و دموکراسی‌طلبی، ما را یاری رسانیدند. بدون شک اگر حمایت مادی و معنوی این انسان‌های باوجدان و آگاه را نمی‌داشتیم، «راوا» نمی‌توانست در سطح جهان به سازمان مطرح و مبارز افغانستان مبدل شود.

تعدادی از این سازمان‌ها و افراد برای محفل امروزی ما پیام‌های همبستگی شان را فرستاده اند و یکبار دیگر حمایت و همسویی خویش را با «راوا» و زنان مبارز افغان اعلام داشته اند.

سارا نماینده «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» (راوا) بنابر دعوت «دوستان راوا در جاپان» سفر بیست روزه‌ا‌‌‌ی به شهرهای مختلف جاپان داشت. او در دهها مکتب و پوهنتون‌، درباره افغانستان و مخصوصا وضعیت فاجعه‌بار زنان و کودکان و فعالیت‌های «راوا» سخنرانی نموده و با نهادها و شخصیت‌های ضدجنگ و اشغال دیدار نمود.

Yoshiko Kiryu زن هفتاد ساله و رهبر «دوستان راوا در جاپان» بدون احساس‌ خستگی این برنامه‌ها را ترتیب و هماهنگ می‌نمود. قابل یادآوریست که این نهاد از دودهه بدینسو خدمات شایانی را به زنان و دختران افغان انجام داده و سالهاست که یک مکتب دخترانه «راوا» را تمویل نموده برای سایر فعالیت‌های آن با زحمات شباروزی کمک جمعاوری می‌کنند.

دیدار نماینده «راوا» با اکیرا میداAkera Maeda و مچیکو Michiko Takata و دیگر اعضای گروپ «دوستان راوا در جاپان».

به تاریخ ۴ اکتوبر ۲۰۱۹، نخستین سخنرانی در لیسه Yori Gakuin صورت گرفت که حدود ۱۰۰ شاگرد از صنوف یازده و دوازده در آن اشتراک کرده بودند که با علاقه‌مندی به صحبت‌های نماینده «راوا» گوش دادند. آنان ضمن تقدیر از مبارزه «راوا» در شرایط دشوار، در باره تبعیض جنسی، وضعیت وخیم صحی و آموزشی زنان و اطفال پرسش‌هایی مطرح نمودند که از سوی سارا پاسخ داده شد. شام همین روز در پوهنتون‌ Doshisha شهر اوساکا OSAKA برنامه‌ای تنظیم شده بود که به شمول محصلان و مردم عام هشتاد تن اشتراک ورزیده بودند. یکی از محصلان بعد از پایان سخنرانی در حالیکه با آگاهی از وضعیت واقعی افغانستان شدیدا متاثر گردیده بود گفت: «من در باره افغانستان اصلا نشنیده بودم، و نمی‌دانستم که برای زنان و اطفال شرایط در آنجا چقدر سخت است. مخصوصا سازمانی متشکل از زنان به‌ نام راوا که مبارزه می‌کنند را نمی‌شناختم. می‌خواهم در باره راوا و فعالیت‌های‌تان بیشتر بفهمم و همکار باشم.»تعدادی از اعضا و هواداران «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» در ۱۹ دلو ۱۳۹۷ از سی‌ودومین سالگرد شهادت مینا رهبر و بنیانگذار «راوا» یادبود به عمل آورده و ضمن برنامه‌ای که در برگیرنده سخنرانی، بازگویی خاطرات شهید مینا توسط همرزمانش، اشعار، سرودها و آهنگ‌های انقلابی به زبان‌های دری و پشتو بود، خاطره این زن مبارز را گرامی داشتند.

محفل با این سخنان گراننده آغاز شد: «۳۲ سال قبل دشمنان خونخوار خادی و گلبدینی با فشردن گلوی مینا، یکی از رهبران آگاه، سازمانده و رزمنده‌ی جنبش آزادیخواه و استقلال‌طلب افغانستان را از ما گرفتند. مینا بی‌باکانه علیه اشغالگران روسی، رژیم پوشالی و وحوش بنیادگرایی رزمید. او با درکی عمیق از ستم‌های چند لایه‌ بر زنان در جامعه استبدادزده و مردسالار توانست با متشکل ساختن زنان پیشرو، ضمن ایفای نقش سترگ در جنگ مقاومت ضدروسی و پیکار ضدبنیادگرایی، بی‌شمار زنان متعهد و وفادار به افکار انقلابی را تربیت و تقدیم میهن ما نماید. دشمن زبون مینای قهرمان را از ما گرفت، اما نتوانست و نخواهند توانست راه و اندیشه‌های انقلابی والایش را از ذهن و قلب راهیانش بزداید.»در این برنامه چند تن از همرزمان مینا که با وی زندگی و کار مشترک داشتند گوشه‌هایی از خاطرات خود از مینا را به حاضرین بیان کرده و جوانان را به تعهد استوار به راه انقلابی و آموختن از زندگی پر افتخار این ابر زن تاریخ میهن ما تشویق نمودند.

آکنفرانس بین‌المللی زنان در فرانکفورت آلمان کنفرانس بین‌المللی زنان در فرانکفورت آلمان

از تاریخ ۲۰ الی ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۸ سامعه ولید یکی از اعضای «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» (راوا) در کنفرانس بین‌المللی که به همت «مرکز بلدوچی» (Centro Balducci) در شهر اودینه(Udine) ایتالیا برگزار گردیده بود، شرکت ورزید. در این کنفرانس که با شعار «صلح، مهاجرت و محیط ‌زیست» راه‌اندازی شده بود فعالان حقوق زن و حقوق بشر از کشورهای سوریه، مکسیکو، افغانستان و امریکا حضور داشتند که هر یک در سخنرانی‌ها شان به موشکافی نقش مخرب امپریالیزم‌‌ امریکا و دیگر قدرت‌های بزرگ دنیا در صلح جهانی و نابودی محیط زیست کشورهای توسعه‌نیافته در ازای هرچه فربه‌تر شدن کشورهای امپریالیستی، از زوایای مختلف پرداختند.

 1. ایجاد کورس سواد آموزی برای زنان توسط «راوا»
 2. سفر نماینده «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» (راوا) به کردستان ترکیه
 3. خاطره‌ای از مبارزه در کابل آلوده با لوث طالبان
 4. «راوا» سی و مین سالیاد شهادت مینا را برگزار نمود
 5. «جمعیت انقلابی زنان افغانستان»‌ در هر شرایطی در کنار مردم ما ایستاده و چهره‌های کثیف جنایتکاران را افشا خواهد کرد
 6. «مینا» (شعر)
 7. اساتا شکور، مبارز جنبش رهایی‌بخش سیاهان امریکا
 8. یاد و خاطره‌ی مینا را با ادامه راه پرافتخارش گرامی بداریم!
 9. شرکت نماینده «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» در کنفرانس سالانه «چیزدا»
 10. تجلیل از بیست و نهمین سالروز شهادت مینا در کابل
 11. درود های هواداران جهانی «راوا» به مناسبت بیست و نهمین سالروز شهادت مینا
 12. ما قویا معتقدیم که یگانه راه حل و بیرون رفت از وضعیت فعلی قیام سرتاسری مردم ماست
 13. مینا: ما زنان افغان باید خود با شکستن سدهای هرچند محکم و آهنی، به پاخاسته و حقوق خویش را بدست آوریم
 14. یگانه راه نجات راهی است که شهید مینا به ما آموخته است: مبارزه و تا به آخر مبارزه!
 15. «آخرین دیدار»
 16. درین پیکار سخت و خونین، یاد و درس‌های زندگی درخشان مینا همیشه باماست
 17. «راوا» بیست و هفتمین سالیاد شهادت مینا را برگزار نمود
 18. امریکا و دیگر متحدان غربی‌اش دموکراسی را در افغانستان به تمسخر گرفته اند!
 19. «راوا» ۲۱ کودک را جهت تداوی به امریکا فرستاد
 20. نماینده «راوا» در تظاهرات ضد جنگ در بارسلونا
 21. سیاهروز ۸ ثور را در هر صورت ممکن محکوم کنیم!
 22. تجلیل هشتم مارچ در زن ستیزترین کشور جهان
 23. گـرامیداشت هشتم مـارچ
 24. هشت‌ ثور سیاهتر از هفت‌ ثور
 25. بـزرگداشت‌ هشتم‌ مـارچ‌
 26. دو تصدیقنامه‌ افتخاری‌ به‌ «راوا»
 27. جایزه‌ «ارتقای‌ موقعیت‌ زنان‌» به‌ «راوا»
 28. ما در افغانستان‌ نظام‌ سكیولر می‌خواهیم
 29. دو بررسی‌ از كتاب‌ «داستان‌ زویا»
 30. هشت‌ ثور تاریكترین‌ لحظه‌ در تاریخ‌ ما
 31. زنـده‌ باد ۸ مارچ‌!
 32. حاكمیت‌ تجـاوزكاران‌
 33. «راوا» برنده‌ بيستمين‌ جايزه‌ جهانی الفانسوكامِن Alfanso Comin
 34. تجليل‌ روز جهـانی حقـوق‌ بشر
 35. دعوای‌ حقوقی‌ «راوا» با پنتاگون
 36. سخنرانی نماینده «راوا» در سمینار معلمان مكاتب «راوا»
 37. نمایش‌ عكس‌های‌ «راوا» در هلسنگی‌ و نیویارك
 38. یك‌ بررسی‌ از كتاب‌ «مینا: زن‌ قهرمان‌ افغانستان‌»
 39. راجع‌ به‌ تأخیر انتشار «پیام‌ زن‌»
 40. یك‌ بررسی‌ از كتاب‌ «جسارت‌ مستور: در درون‌ مقاومت‌ زنان‌ افغان‌»
 41. «هدیه‌ی‌ «انجمن‌ زنان‌ مانسهره‌» به‌ «راوا
 42. تظاهرات‌ اعتراضی‌ «راوا» در اسلام‌ آباد و واشنگتن‌ دی‌سی
 43. راوا» در ایتالیا و سریلانکا»
 44. زنان‌ دربند روز جهانی‌ زن‌ را تجلیل‌ نمودند
 45. مردم‌ ما از خشكسالی میسوزند، بايد طالبان‌ را سوزانيد!
 46. تظاهرات‌ «راوا» به‌ مناسبت‌ روز جهانی‌ حقوق‌ بشر
 47. شركت‌ نماینده‌ «راوا» در NGO سمپوزیم‌ منطقه‌ای‌ آسیاـاقیانوسیه‌ در تایلند
 48. تحصن‌ «راوا» به‌ مناسبت‌ روزجهانی‌ حقوق‌بشر
 49. تظاهرات‌ «راوا» در ۸ ثور
 50. شركت نماینده «راوا» در كنفرانس جنبش پیكار انقلابی‌

Page 1 of 7

آخرین مطالب