یاد کرستینا کتفیستا زن مبارز ایتالیایی گرامی‌باد!

کرستینا کتفیستا دوست راوا درگذشت

در صبحگاه هفتم اگست ۲۰۲۰ خبر مرگ کرستینا کتفیستا (Cristina Cattafesta) دوست و خواهر گرامی اعضای «راوا» و مردم افغانستان، قلب ما را فشرد و همه‌ی ما را در ماتم عمیق فرو برد. «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» (راوا) درگذشت دردناک این زن والا را به شریک زندگی‌اش Edoardo Bai، مادر و خواهرانش و اعضای «سازمان ایتالیایی هماهنگی حمایت از زنان افغان» (چیزدا) تسلیت عرض می‌دارد.

کرستینا زن فعال ایتالیایی بود که پس از آشنایی با یکی از فعالان «راوا» در هشت مارچ ۲۰۰۰، گرویده نظریات و مبارزات «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» گردیده و تا آخر عمر خود را وقف کار و حمایت از «راوا» و سایر نیروهای انقلابی و دموکراتیک افغانستان نمود. کرستینا در دوران حاکمیت قرون‌وسطایی طالبان چند بار به پاکستان و افغانستان سفر نمود و سپس همه ساله با تنظیم سفر گروه‌های چندنفره از ایتالیا به افغانستان، می‌کوشید تا کار و پیکار نیروهای انقلابی افغانستان را به سازمان‌ها، مطبوعات و روشنفکران ایتالیا معرفی نماید.

کرستینا در حال سخنرانی در محفل راوا در کابل - ۸ مارچ ۲۰۰۶
کرستینا در حال سخنرانی در محفل راوا در کابل - ۸ مارچ ۲۰۰۶

در دوران حاکمیت سیاه طالبان بود که کرستینا تصمیم گرفت تا با عده‌ای از زنان پیشرو ایتالیایی نهاد «سازمان ایتالیایی هماهنگی حمایت از زنان افغان» (چیزدا) را ایجاد نماید که تا هنگام مرگش ریاست آنرا بر عهده داشت. او از این طریق بصورت منسجم و منظم از فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی زنان افغان حمایت نمود. در بیش از دو دهه گذشته کرستینا و همراهانش از طریق «چیزدا» خدمات ارزنده و فراوانی را برای «راوا» و زنان افغانستان انجام داده‌اند؛ ایجاد کورس‌های سوادآموزی، مکاتب ابتدایی برای کودکان افغان، کارگاه‌های صنایع دستی، کلنیک صحی و چندین برنامه اقتصادی دیگر «راوا» توسط «چیزدا» حمایت شده و کرستینا شخصا با ابتکارات و زحمات بی‌نظیرش بر علاوه کمک جمعاوری کمک مالی،‌ برای دیدار از این فعالیت‌ها همراه با اعضای «راوا» چندین بار با قبول ریسک‌های شدید امنیتی به ولایات دوردست افعانستان سفر نموده‌اند.

کرستینا با جمعی از دوستان ایتالیایی راوا در محفل هشتم مارچ راوا در پشاور - سال ۲۰۰۴

کرستینا با جمعی از دوستان ایتالیایی در محفل «راوا» به خاطر تجلیل از روز جهانی زن - ۱۰ مارچ ۲۰۰۴


بنابه تلاش‌های کرستینا و «چیزدا» اعضای «راوا» با شرکت در برنامه‌های متعددی در ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی،‌ جنایت و خیانت جاری حاکمان بنیادگرای جهادی و طالبی و دولت دست‌نشانده امریکا را افشا نموده، اذهان ملل اروپا را نسبت به آنچه که در افغانستان اشغال شده می‌گذرد روشن نمایند. کرستینا و شریک زندگی‌اش ادواردو همواره امکانات خویش را در اختیار مبارزین افغان قرار داده و با پیشانی باز از آنان پذیرایی می‌کردند. خانه‌ی شخصی این زوج در میلان محل بودوباش انقلابیون افغانستان، کوردستان، فلسطین، الجزایر، ترکیه و سایر نقاط جهان بود.

استقبال از کرستینا و کارلا در یک پرورشگاه دخترانه «راوا»
استقبال از کرستینا و کارلا در یک پرورشگاه دخترانه «راوا»

کرستینا با آن که از سطح بالای تحصیلی و تجربه کافی فعالیت ضدفاشیستی و ضدامپریالیستی برخودار بود اما بارها با تواضع تمام اظهار می‌کرد که زندگی‌اش بعد از آشنایی با «راوا» دگرگون گردیده و در جریان کار مشترک درس‌های عمیق مبارزاتی را فراگرفته است. وی اظهار می‌داشت: «من از راوا آموختم که چگونه دشمنان اصلی مردم را تشخیص داد و مبارزه قاطع و نترس را علیه آنان در پیش گرفت. چگونه تشکیلات زنان را به پیش برد و برای زنان فرصت فعالیت سیاسی ایجاد کرد.»

پس از اوجگیری مبارزات زنان کوردستان علیه ددمنشان داعشی، کرستینا به حمایت از آنان شتافت و چندین بار به کوردستان سفر نمود. در بهار ۲۰۱۸ میلادی توسط پلیس دولت اردوغان حین برگشت از دیاربکر در میدان هوایی ترکیه به جرم حمایت از «حزب دموکراتیک خلق‌ها-اچ‌دی‌پی» دستگیر و مدتی زندانی گردید. روحیه نترس کرستینا همواره برای همکارانش آموزنده بوده است؛ در سال‌های اخیر که وضعیت امنیتی افغانستان بدتر شده بود وقتی برنامه‌های سفر را ترتیب می‌داد و درمقابل از خطرات سفر هیات ایتالیایی می‌شنید، با شوخ‌طبعی و خنده‌های همیشگی خود این ریسک را نادیده می‌گرفت و بارها تاکید ورزیده بود که زندگی ما باارزش‌تر از زندگی شما نیست و چه بسا جای افتخار برایم خواهد بود که در کنار شما در افغانستان جانم را از دست بدهم.

کرستینا با گروهی از دوستان ایتالیایی «راوا» در حال بازدید از مکتبی در ولایت دورافتاده افغانستان

کرستینا با گروهی از دوستان ایتالیایی «راوا» در حال بازدید از مکتبی در ولایت دورافتاده افغانستان


متاسفانه که امروز دیگر کرستینای عزیز را با خود نداریم. اما پشتکار، مبارزه، روحیه سرشار و مهربانی‌هایش برای همیش در قلب ما زنده خواهند ماند. «راوا» همراه با سایر دوستان ایتالیایی خود در «چیزدا» تعهد می‌نماییم تا به آرمان‌هایی که او ارج می‌نهاد، پابند بمانیم.

گرامی باد یاد و خاطرات کرستینای عزیز!

آخرین مطالب