اهدای جایزه سکینه جانسز ۲۰۲۲ به «جمعیت انقلابی زنان افغانستان»

Sakine Cansiz Award to RAWA

به تاریخ ٨ جنوری ٢٠٢٢ نهمین سالگرد شهادت سکینه جانسز و رفقایش فیدان دوغان و لیلا شایلمز که زندگی خود را در نتیجه یک سوءقصد تروریستی در پاریس از دست دادند، با حضور بیش از ١٠٠ تن در شهر سلیمانیه، جنوب کردستان (عراق شمالی) برگزار گردید. طی این مراسم، جایزه امسال سکینه جانسز به «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» (راوا) اهدا گردید.

مراسم که توسط سازمان زنان آزاد کردستان (RJAK) و جامعه جنبش آزادی کردستان ترتیب یافته بود، به جهات مختلفی از شخصیت و مبارزه سه انقلابی جان‌باخته در ترور پاریس و سکینه جانسز بمثابه رهبر این گروه، اشاره گردید.

تارا حسین Tara Husain، معاون رییس جنبش آزادی، با ارج نهادن به زندگی و شخصیت سکینه جانسز و با توجه به درس و تجربه‌‌ای که از آن باید آموخت، گفت:‌

«امروز، شهید سارا منبع الهام نه تنها برای زنان کردستان، بلکه برای زنان در سراسر جهان نیز است. ما کماکان با یاد سکینه و فلسفه‌ای که وی بدان معتقد بود، در برابر هر نوع اشغال مقاومت کرده و برای بنیان یک زندگی آزاد می‌ایستیم.»

همچنان بانو حلبچه‌ای (‌Banu Halabjayi) نماینده RJAK اظهار داشت:

«زنان امروز، با فلسفه زندگی آزاد، علیه انواع خشونت‌ها و ظلم و ستم مقاومت می‌کنند و قرن بیست‌ویکم را به قرن زنان و آزادی تبدیل می‌کنند و آن سیستم خودمختاری را هدایت می‌دارند که منجر به انقلاب خواهد شد.»

وی در ادامه گفت:

«ما معتقدیم که مقاومت زنان افغانستان و کردستان با فلسفه زندگی آزاد، منجر به نظام دموکراتیکی بدون سرکوب، استبداد، خشونت و جنگ خواهد شد. ما از مقاومت زنان افغانستان حمایت کرده و به آن درود می‌فرستیم.»

به عنوان یک سنت هر ساله، امسال جایزه Sakine Cansiz به گروهی از زنانی ارایه گردید که کاملا ارزش آنرا داشتند، سازمان زنان آزاد کردستان (RJAK)، «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» (راوا) را برگزید.

از آن جایی که سفر از افغانستان و شرکت در مراسم برای نماینده «راوا» میسر نبود جایزه امسال به نمایندگی از «راوا» به مادر رقیه -مادر یک جنگنده آزادی- تقدیم گردید (البته جایزه بعدا به «راوا» فرستاده خواهد شد). جایزه دوم به آیسل تگلک Aysel Tugluk، سیاستمدار زن و از نمایندگان پیشین «حزب دموکراتیک خلق‌ها» در پارلمان ترکیه که در حال حاضر تحت شکنجه و زندان دولت فاشیستی اردوغان قرار دارد، اعطا گردید.

در جریان محفل، پیام ویدیویی‌ای از «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» (RAWA) حاوی قدردانی از دریافت این جایزه، به نمایش گذاشته شد.

ضمن اهدای جایزه شعارهایی جهت حمایت از زنان افغان در مبارزه علیه سرکوب طالبان و تمام انواع ظلم و ستم و اشغال، و نیز شعار زن، زندگی، آزاد، سر داده شد.


Sakine Cansiz Award to RAWA


ترجمه پیام RJAK به «جمعیت انقلابی زنان افغانستان»:

ضمن اهدای جایزه سکینه جانسز در نهمین سالگرد شهادتش، درودهای انقلابی‌ای را که مملوست از رنج و درد زندگی مان، به زنان همرزم خود در افغانستان می‌فرستیم.

از دیدگاه ما عظمت مبارزه منحصر به فرد شما عیله سیستم مردسالار و تعدی و طرزتفکر عقب‌مانده که سالهاست ادامه دارد،‌ راه رفیق شهید ما سکینه جانسز و هزاران زن مصمم به نبرد برای آزادی است. روی همین ملحوظ ما شما را برای اعطای این جایزه مناسب دانستیم.

وضعیت دشواری که شما تحت سیستم مردسالار با آن مواجه بوده‌اید با محدودیت‌های مذهبی علیه زنان کرد،‌ شباهت زیادی داشته و دلیل اصلی برای مقاومت و تلاش زنان برای شکستن موانع نابرابرانه است. به خصوص بازگشت طالبان بعد از ٢٠ سال و مبارزه برای آزادی و کسب حقوق اساسی، زندگی را به ویژه برای زنان جوان کشور که ناخواسته در وضعیت دشوار قرار گرفته‌اند، مشکل ساخته است. با وجود این که حق کار، تحصیل و رفتن به بیرون را ندارند، اما نکاح دختران ۱۵ ساله، شبیه وضعیت دختران ایزدی در زمانیست که داعش به شینگال آمده و حدود ٥٠٠٠ زن و دختر ایزدی را اختطاف و به جنگجویان داعش فروختند که از سرنوشت اکثریت آنان تا به حال اطلاعی در دست نیست. بازگشت برخی از آنان به آغوش خانواده، در نتیجه تلاش‌ها و مبارزات آن زنان آزادیخواه کرد میسر گشت که متعهد به ادامه راه سکینه جانسز بودند.

آنچه ما و شما را به هم پیوند می‌دهد نه تنها نزدیکی فرهنگی است بلکه درد، آزار و اذیت زنان و برداشت‌های مردانه از مذهب است که زن را تنها کارخانه‌ تولید کودک و وسیله‌ای برای اطفای شهوت می‌پندارند.

علیرغم آنچه در بالا تذکر یافت، پدیده تروریزم یکی دیگر از عملکردهای رایج در کشورهای ماست که زنان در مبارزه علیه آن نقش مهمی را ایفا نمودند. در نزدیک‌ترین دوره‌های تاریخ که هنوز در برابر چشمان ما قرار دارد، تروریست‌های داعش به جنوب و غرب کردستان ریختند اما مبارزه و سازماندهی زنان کرد که ملهم از انگیزه آزادیخواهی تمامی ملت‌های منطقه بود، منجر به نابودی داعش و دولت اسلامی گردید و دلیلی شد تا ده‌ها مورد از حماسه‌های قهرمانانه رقم خورده و هزاران تن از جنگجویان زن مانند برین کوبانی، آرین میرکان وغیره در کوبانی، عفرین، کرکوک و شینگال با وارد نمودن ضربه به تروریست‌های داعش شهید گردند.

زنان افغان در کشور خود از ابتدای بازگشت طالبان، شجاعانه مقابل آنان ایستاده و آنها را به واهمه انداخته‌اند.

جهت رهیدن از اوضاع مشکل جاری، زنان باید به همدیگر تکیه زنند. سلاح هر زنی در جنگیدن برای آزادی، بر علاوه تلاش متداوم و مبارزه قاطع، عطش وی به آزادی خواهد بود.

با برخورد مسئولانه به شما،‌ مشقات و سختی‌های تان را تحت سیستم مردسالار و فضای فاشیستی درک کرده، خود را در مقابل شما مسئول شمرده و حمایت بی‌انتهای ما را در نبرد خود برای آزادی و کسب حقوق خویش دارید. ما در لابلای مبارزات و وظایف تشکیلاتی خود، صدای شما را به همه آن زنانی خواهیم رسانید که در پی آزادی در جهان اند.

با درودهای انقلابی.


Sakine Cansiz Award to RAWA


رونویس پیام ویدیویی نماینده «راوا» برای مراسم اهدای جایزه سکینه جانسز:

سلام و درود به رفقا و زنان مبارز کورد،

به نمایندگی از قدیمی‌ترین تشکل سیاسی زنان افغانستان، «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» (راوا-RAWA) از همه مبارزان کورد و زنان کورد تشکر می‌کنیم که جایزه‌ی بسیار باارزش و معتبر سکینه جانسز را به خواهران خود در افغانستان تقدیم نموده‌اند. بدون شک سکینه جانسز و همرزمانش با آگاهی، فداکاری و قهرمانی‌های شان نمونه‌ای برای همه‌ی ما زنان اند. آنان برای تمامی آن زنانی که در سراسر جهان برای آزادی و برابری مبارزه می‌کنند، نمونه می‌باشند. همچنین برای ما زنان افغانستان که در این شب‌و‌روز در وضعیتی بسیار دشوار و دوزخ‌مانند زندگی می‌کنیم، نمونه‌ی با ارزشی هستند.

پس از ۱۵ اگست ۲۰۲۱ و برقراری حکومت طالبان در افغانستان، زنان افغان در شرایطی بس دشوار زندگی دارند که شاید در کمتر جایی از جهان زنان در چنین شرایطی به سر برند. به عنوان مثال از حقوق ابتدایی و انسانی خود محروم اند؛ دختران جوان افغانستان دیگر حق رفتن به مکاتب را ندارند و در خانه‌ها مانده‌اند؛ همه‌ زنانی که در ارگان‌های دولتی یا در بخش خصوصی مشغول کار و فعالیت‌های گوناگون بوده و دارای پست‌های دولتی و غیردولتی بودند، اکنون بیکار شده و روانه خانه‌های شان شده‌اند؛ نهادهای تعلیمی به روی بسیاری از جوانان افغانستان چه دختر و چه پسر مسدود گشته اند و آنان فرصت تحصیل را از دست داده‌اند.... اوضاع اینان مانند اینست که در زندانی زندگی را بگذرانند.

آزادی رسانه‌ها و روزنامه‌ها خیلی محدود شده است. اگر چه افغانستان کشوری بود که آزادی بیان و رسانه‌ها و فعالیت‌های سیاسی در آن وجود نداشت، اما با آمدن حکومت طالبان بیشتر رسانه‌های دیداری، شنیداری و نشریات (چاپی و برقی) مسدود شدند. فعالان، روزنامه‌نگاران و عناصر دگر‌اندیش، هر لحظه را در ترس و وحشت به سر برده و بیشتر آنان به دلیل جدی بودن وضعیت امنیتی به ناچار میهن را ترک کرده‌اند.

همچنین فقری که طی چند ماه اخیر مردم ما با آن مواجه شده‌اند، شرایط را بسیار دشوارتر کرده است. به ویژه زنانی که همسران خود را در نتیجه جنگ و بمباران‌ها از دست داده‌اند، نمی‌توانند نیازهای اولیه فرزندان خود را برطرف نمایند. بیشتر مردم افغانستان که دارای کار و مشاغل گوناگونی بوده‌اند، دیگر فرصت کار و شغل‌های خود را از دست داده‌اند. افغانستان بزرگترین بحران اقتصادی تاریخ خود را سپری می‌کند. اما برای خروج از این بحران اقتصادی هیچ فرصتی وجود ندارد. از یک طرف مردم شبانه‌روز در فقر و درماندگی و ناامنی زندگی دارند و از جانب دیگر طالبان هر روز مردم را بیشتر تحت فشار قرار می‌دهند. به عنوان مثال در آخرین قانون وضع شده توسط طالبان، زنان حق ندارند به تنهایی رفت و آمد کرده و باید همراه با یک مرد «محرم» همراهی گردند. شرکت در نماز جماعت اجباری است. یعنی باید همه در مساجد و مکان‌های مذهبی حضور داشته باشند در غیر این صورت باید جریمه پرداخت کنند. به مردم گفته شده است گوش دادن به موسیقی و شرکت در هرگونه مراسم جشن و شادی ممنوع و حرام می‌باشد.

نکته‌ی امیدبخش اینست که علی‌رغم آن که حکومت طالبان برای دومین‌بار بر افغانستان حاکم شده است، اما زنان افغانستان مانند ۲۰ سال پیش نیستند. زنان افغانستان به مراتب آگاه‌تر گردیده و با هر گونه فداکاری آماده اند تا صدای خود را علیه طالبان بلند نمایند. زنان افغانستان به این تفکر و هوشیاری رسیده‌اند که هیچ نیروی خارجی و هیچ نیروی امپریالیستی مانند امریکا و ناتو که بیست سال افغانستان را در چنگ داشتند و خاک و خون آن را باهم درآمیختند، هرگز نمی‌توانند آزادی و شادی را برای این کشور به ارمغان بیاورند. زنان افغانستان به این تفکر و فراست رسیده‌اند که فقط با مبارزات و تلاش و شجاعت باید صدای خود را برآورند و مبارزات خود را تقویت بخشند.

«راوا» یکبار دیگر از مبارزان کورد برای تقدیم جایزه سکینه جانسز اظهار امتنان نموده و هرگز فراموش نخواهد کرد در شرایطی که همه جهان افغانستان و زنان افغان را فراموش کردند، شما باز هم با حمایت و پشتیبانی از آنان، پرچم مبارزات ما علیه مردسالاری و دولت‌های امپریالیستی مانند امریکا را بلند نگهداشتید.

امیدواریم دوشادوش همدیگر و یک‌صدا برای بنیان نهادن جامعه‌ای برابر و نجات بشریت از یوغ اشغالگری و دیکتاتوری به مبارزات مان ادامه دهیم.

زنده‌باد اتحاد زنان مبارز سراسر جهان!

آخرین مطالب