شرکت نماینده «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» (راوا) در تظاهرات روز جهانی زن در برلین

سخنرانی نمانیده «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» (راوا) در تظاهرات روز جهانی زن در برلین

به مناسبت روز جهانی زنان هشتم مارچ ۲۰۲۰، سازمان «ائتلاف بین‌المللی فمنیست‌ها» Alliance of Internationalist Feministتظاهرات وسیعی را در شهر برلین برگزار نمودند که در آن بیش از چهارهزار تن از نهادها و سازمان‌های مختلف زنان سرتاسر دنیا شرکت ورزیدند. شعار مرکزی این تظاهرات «این یک مهمانی نیست بلکه یک مبارزه است!» بود که عمدتا سیاست‌های جنگ‌افروزانه دولت‌های امپریالیستی جهان از جمله آلمان را مورد انتقاد قرار می‌داد.

تظاهرکنندگان عکس‌ مینا رهبر «راوا» را در کنار سایر زنان انقلابی دنیا حمل می‌کردند و شعارهایی به طرفداری از مبارزه‌ی زنان افغان می‌دادند. نمایندگان از جنبش‌های مختلف سیاسی کشورهای گوناگون در این راهپیمایی سخنرانی داشتند و فعال «راوا» هم به نمایندگی از زنان افغانستان در آن جا صحبت نمود. وی در بخشی از سخنانش گفت:

«زنان افغان سال‌هاست که زیر جور و ستم گروه‌های جنایتکار جهادی و طالبی پامال می‌شوند. حمله قدرت‌های امپریالیستی به افغانستان که زیر نام آزادسازی زنان افغان صورت گرفت هیچ دردی از صدها درد زنان کشور ما را درمان نکرده بلکه آنان را بیشتر از قبل در خطر خشونت، تجاوز، سنگسار، تیزاب‌پاشی وغیره اعمال حیوانی قرار داد....

زنان آگاه و پیشرو افغان مانند زنان در سایر نقاط جهان برای رهایی شان از چنگال بنیادگرایان و اشغالگران می‌رزمند، و بدون شک که مبارزه در افغانستان یک مهمانی نیست! شجاعت، پایداری و قربانی می‌خواهد و زنان چون مینا، ناهید، وجیهه، ملالی جویا، سیلی غفار، بلقیس روشن و ده‌ها تن دیگر همت این مبارزه را کرده‌اند و چراغ امید برای سایر زنان کشور اند.»

نماینده «راوا»‌ در بخشی از سخنان خود همبستگی زنان مبارز افغانستان را با جنبش‌های پیشرو زنان جهان اعلام کرد و رزم آنان را مایه‌الهام و دلگرمی زنان افغان خواند.

عکس مینا در کنار سایر زنان قهرمان جهان در تظاهرات برلینعکس مینا در کنار سایر زنان قهرمان جهان در تظاهرات برلین
آخرین مطالب