۱۰ جنوری ۲۰۰۸ – ۲۰ جدی ۱۳۸۶
Payam-e-Zanحکیم نعیم

وزارت خارجه امریکا افشا میکند:

طالبان تکنوکرات به جای طالبان قرون وسطایی


Taliban, Massoud liks with ISI
متن کامل این سند

بدون شک دولت و یا به طور خاص، اردوی پاکستان نقش محوری را درشکل گیری تاریخ خونین و تاریک سه دهه اخیر کشور افغانستان دارا بوده است. نظامیان پاکستان با حمایت امریکا توانسته اند در هر برهه معین، نوکران زیاد داخلی را استخدام نموده زیر نام رهبر، قومندان، رئیس قوم، ملا، طالب، روشنفکر و تکنوکرات بر گرده مردم مان سوار کنند. اسناد معتبر زیادی وجود دارد و نشان میدهد که دولت پاکستان دست بالایی را در معامله با رهبران کاذب و سیاست مداران دروغین، از هر جنس و قماش آن چه آنهایی که روابط پیدا و پنهان قبیلوی با پاکستان دارند و چه آنهایی که در هر فرُصت ممکن سنگ دشمنی با پاکستان را به سینه میکوبند و میخواهند جنایات و خیانت های شان را به این شکل توجیه کنند، دارا بوده و میباشد.

سندی که در آرشیف اطلاعاتی امنیت ملی امریکا وجود دارد و به دسترس عامه قرار گرفته است، میتواند ثبوت محکمی برای ادعای بالا باشد. این سند که در ماه اگست ۱۹۹۷ از طرف شخص سفیر وقت امریکا در پاکستان آقای تاماس سیمنس (۱) به وزارت خارجه امریکا ارسال شده است، از ملاقات های پنهانی او با یک کارمند بلند رتبه پاکستانی که از افشای اسمش خودداری شده است، پرده برمیدارد.

در این سند آمده است که این کارمند بلند رتبه دولت پاکستان که پنهانی از طرف شخص خود صدراعظم وقت پاکستان در امور افغانستان موظف بوده است، در مورد فعالیت ها و سفر هایی که به تهران، دوبی، قندهار، مزار و فرخار در ماه اگست ۱۹۹۷ داشته است، به سفیر امریکا در پاکستان گزارش داده است. شخص مذکور در ملاقات های که با نوکران قرون وسطایی خود در قندهار داشته است به آنان توصیه نموده است که برای بهتر شدن وضعیت زنان تلاش کنند و از مسایلی که آنقدر مهم نیست مانند اندازه کردن ریش بپرهیزند تا برای کمرنگ کردن تصویر خشن که جامعه جهانی از طالبان دارند، کمک کند.

همچنان برای مزدوران طالب نما خود، ملا حسن و ملا جلیل، که هر دو اشخاص کلیدی ای اس ای در بین طالبان بودند، گفته است که به ملا عمر توصیه کنند تا دیداری با لخضر براهیمی نماینده ملل متحد در امور افغانستان داشته باشد. این خود نشان میدهد که حتی ملاقات های ملا عمر هم از طرف پاکستانی ها اداره و تنظیم میشده است.

یکی از جالب ترین بخش های این سند، ملاقات این نماینده دولت پاکستان با احمد شاه مسعود در فرخار تاجکستان است. در سند به قول این نماینده عالیمقام دولت پاکستان، آمده است که مسعود از ما با الفاظ شیرین استقبال کرد، تو گویی برای ما سرود دلنیشنی را زمزمه میکرد. مسعود گفت "شما شاید فکر کنید که یک تعدادی از افغانها دوست پاکستان است؛ این اشتباه است. هیچ افغان نمیتواند دشمن پاکستان باشد." همچنان مسعود به پاکستانی ها وعده داده است که از نفوذ خود که در مزار دارد استفاده نموده در رهایی مقامات ارشد طالبان به شمول ملا غوث و ملا احسان که نزد جنرال ملک اسیر بودند، تلاش نماید.

Foreign Minister of Pakistan, Gauhar Ayub Khan, plays the conciliator as he brings delegation leader of the Taliban and the Northern Alliance
اپریل ۱۹۹۸ – اسلام آباد: گوهر ایوب خان وزیر خارجه پاکستان در نقش پدروکیل نماینده طالبان وکیل احمد متوکل و نماینده ائتلاف شمال فضل هادی شینواری را آشتی میدهد.

مقام پاکستانی، در تهران ملاقات های متعددی با علاءالدین بروجردی، که جنرال حمید گل ایران در امور افغانستان شمرده میشد، داشته است. و نیز با علی اکبر ولایتی وزیر خارجه وقت ایران دیدار نموده است. ولایتی از این مقام پاکستانی خواهش نموده است تا اجازه دهد که بروجردی او را در سفر هایش به قندهار همراهی نماید که واضحاً این خواهش وی از طرف مقام پاکستانی رد شده است. این خود نشان دهنده آنست که دولت ایران همیشه در تلاش ارتباط با طالبان بوده تا اگر از آنها هم به شکلی از اشکال در راه منافع خود استفاده کند. چیزی که امروز به آن نسبتاً دست یافته است. در دوبی این مقام گمنام ولی با صلاحیت پاکستانی در یک ملاقات پنهانی با یونس قانونی، یکبار دیگر خواهان رهایی اسیران بلند رتبه طالبان از زندان های نیروهای شمال شده است. جالب است که آقای قانونی زاری کنان خواهان سرعت بخشیدن تلاش های پاکستان برای حل (!) مسئله افغانستان شده و در مورد کنفرانس بین‌الافغانی فرانکفورت به این مقام پاکستانی گزارش داده است.

مقام پاکستانی از سفیر امریکا خواسته تا دولت امریکا به ملل متحد فشار وارد کند که کرسی افغانستان در ملل متحد تا ایجاد یک دولت مردمی (!) در افغانستان، به حالت تعلیق درآورده شود. وی همچنان اتحاد مخالفان طالبان را یک ائتلاف شکننده خوانده و گفته است که رهبران آن در نزد مردم شان از احترام برخوردار نیستند. بطور نمونه از جنرال ملک یاد آور شده، که "اوزبک ها از ملک نفرت دارند و بنابر وابستگی بدون قید وشرط جنرال ملک به مسعود، او را "خانم مسعود" خطاب میکنند."

مهمترین و آموزنده ترین بخش این سند ارزیابی ها و نتیجه گیری های نماینده پاکستانی از اوضاع وقت افغانستان است. وی با صراحت گفته است که طالبان سرانجام به پیروزی میرسند و در صورتی که با چالش هایی در عرصه های اداره و حکومت داری روبرو شوند، تکنوکرات هایی مثل آقای ارسلا (هدایت امین ارسلا - نگارنده.) وجود دارند که به کمک شان خواهند شتافت. چیزی که امروز با تغییر طالبان قرون وسطایی به طالبان تکنوکرات، مردم زجر دیده و داغدار مان شاهد آن اند.

یادداشت ها:

(۱) THOMAS SIMON

(۲) تکیه ها از نگارنده است.