۶ دلو ۱۳۸۶ - ۲۶ جنوری ۲۰۰۸
Payam-e-Zanحکیم نعیم

سیــا و حضــرت عــلی

یکی دیگر از "نخبه‌گان" راه یافته به پارلمان افغانستان


Hazrat Ali
حضرت علی

در سه دهه اخیر، که افغانستان اسیر پنجه خونین اهریمنان سرخ و سیاه و حامیان جهانی شان نفس میکشد، نقش سازمان های استخباراتی خارجی و نوکران داخلی شان در ویرانی، بدبختی، و کشتار هزاران انسان بی‌گناه غیر قابل انکار است. افغانستان آنچنان در تار های عنکبوتی منافع کشور های خورد و بزرگ گیر افتاده است، که تعبیر یک روزنامه نگار ترکی که زمانی گفته بود، "افغانستان کشوریست گیج شده توسط سازمان های استخباراتی خارجی" خیلی ها هم صدق میکند.

سازمان استخبارات امریکا (سیا) با استفاده از امکانات وسیع یک ابر قدرت جهانی، توانسته است تقریباً تمامی مهره های خورد وبزرگ حوادث سه دهه اخیر کشور مان را طور دواطلبانه، استخدام کند. بنابر شناخت مکمل سیا از افغانستان، سالهاست که پالیسی امریکا در مورد افغانستان نه به وسیله وزارت خارجه امریکا بلکه از طرف سیا ساخته میشود.

امروز در افغانستان اشغال شده، هر چند هزاران کارمند سیا فعالیت میکنند، فقط نوکران خاص و بااعتماد داخلی سیا که در رده های بلند دولت مقام و منصب دارند، و با تغیر پالیسی امریکا در افغانستان نقش و وظایف شان نیز تغییر میکند، نقش های برجسته تر را دارا هستند. حضرت علی که از جاهل ترین جنگ سالاران افغانی است و قصه های تراژیک کمیک بسیاری در موردش زبانزد مردم ماست؛ بعد از امرالله صالح، یکی از مهره های با اعتماد سیا در افغانستان محسوب میشود. حضرت علی که سالها اسمش در لیست قومندانان معاش خور سیا درج بوده است، و یکی از قاچاقبران مشهور هیروئین شمرده میشود که از میدان هوائی تحت کنترولش در جلال آباد مستقیم به کشور های خلیج و هند مواد مخدر میفرستاد، بعد از آمدن اسامه بن لادن از سودان به جلال آباد در سال ۱۹۹۶ مورد توجه جدی سیا قرار گرفت. زمانی که در اگست ۱۹۹۸ جورج تنت رئیس سیا به ظاهر "جنگ بر علیه القاعده" را اعلان کرد، سیا معاش تمامی کارمندان و جاسوسان داخلی‌اش در افغانستان را دوبرابر ساخت که حضرت علی و حاجی ظاهر، پسر حاجی قدیر، نیز در آن میان بودند. در اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی، درست زمانی که یک تیم سیا به رهبری یک کارمند سیا بنام براک به پنجشیر برای دیدار با احمد شاه مسعود سفر کرده بود، حضرت علی هم از کسانی بود که سیا در آن زمان تقریباً هر هفته با او در تماس میشد.

واضعاً، شهرت و محبوبیت اصلی حضرت علی، بعد از حادثه ۱۱ سپتمبر به اوجش رسید. درست چند روز بعد از ۱۱ سپتمبر تیم های سیا به افغانستان سرازیر شدند و یک تیم سیا به نام ژولت تحت رهبری جورج معاون مرکز اوپراتیفی سیا در افغانستان به حضرت علی پیوست.

گری برنتسن که رهبری تمام تیم های سیا در افغانستان را به عهده داشت، نوشته است که از تاریخ ۱۸ نومبر ۲۰۰۱ تا ۱۷ دسمبر ۲۰۰۱، که آخرین مغاره در توره بوره بدست نیرو های امریکایی افتید، در یک ماه، بیش از سه بار و تقریباً دو ملیون دالر پول به حضرت علی فرستاده است. هرچند سیا در ملاقات هایش با جنگسالاران وابسته‌اش در افغانستان از ترجمان های محلی قابل اعتماد استفاده کرده است، برای حضرت علی یک امریکائی پاکستانی‌الاصل را که در مرکز اصلی سیا، لانگلی، ایالت ورجینیا، کار میکرده است و بسیار خوب پشتو میدانسته است، به طور خاص به حیث ترجمان فرستاده است.

حضرت علی که بعد از به اصطلاع فرار اسامه از مغاره های توره بوره تا جایی به شهرت جهانی نیز رسیده است، یکی از محدود کسانیست که میداند اسامه چگونه از آنجا در امنیت کامل فرار داده شد. چیزی را که سیا هیچ گاهی نمیخواهد افشا شود.

در این اواخر، رسانه های خبری از احیای دوباره شورای مشرقی تحت رهبری حضرت علی خبر دادند. درست زمانی که سیا قبایل آنطرف خط دیورند را مسلح میسازد، دید و بازدید ها و انسجام "دوستان"اش در اینطرف خط دیورند، در شورا ها و جبهه های منحوس هیچ گاهی شگفت انگیز نیست.

یادداشت:

(۱) با حفظ احترام به آزادی اندیشه و بیان متفاوت، شخصی در مطلبی در سایت انترنتی کابل پرس، به دفاع از پارلمان افغانستان اعضای پارلمان را که اکثریت مطلق شان را اشخاص مشهور به جنائت و مشهور به خیانت اند، "نخبه گان" خوانده است.

منابع:

- Harris، Paul. “Victorious warlords set to open the opium floodgates.” The Observer. Peshawar. November 25, 2001.
- Wright, Lawrence. The Looming Tower: AL-Qaeda and The Rooad to 9/11. Alfred Knof: New York. 2006.
- Coll, Steve. Ghost Wars. Penguin Books: New York. 2005.
- Radikal Gazetesi, Istanbul, Turkey, 1998.
- Gary, Berntsen. Jawbreaker. Crown: New York. 2005.
- Woodward, Bob. Bush at War. Simon & Schuster: New York. 2002.